rašalionės

kaštonai

Gyvenu viename iš nesuskaičiuojamų karoliniškių daugiabučių. Tik šis yra vienu kampu įsirėžęs į kaštonų alėją. Į tunelį iš karoliniškių kaštonų augančių abipus šaligatvio. Aš žinau kad tie medžiai kitokie nei kiti augantys šiame mieste. Netikit kad taip gali būti? Papasakosiu ką esu regėjęs savo akimis ir jūs patikėsit. Juk šiaip ar taip, gyvenu šalia kaštonų alėjos…

Rudeniui atslinkus į miestą vienas iš manųjų fetišų rinkti kaštonus iš įvairių miesto užkampių. Puikuojasi prieš akis žvėrynietiškas, užupietiškas, žirmūniškas. Tik karoliniškių kaštono nėra, nors gyvenu šalia kaštonų alėjos…

Jau esu anksčiau pastebėjęs, kad kiek beitum Koralų kaštonų alėja ant žemės nerasi nei vieno kaštono. Iš pradžių kaltindavau šaligatvių šlavėjus, tuos padarus, kurie cigarečių nuorukų, nukritusių lapų, nereikalingų ar pamestų daiktų tobulųjį chaosą paverčia tik jiems vieniems suprantama tvarka. Bandžiau jų patykoti. Iš vieno net atėmiau jo aprūdyjusį ir aplamdytą kibirą su šaligatvio gyventojais, ir… koks buvo mano nustebimas, kai ten neradau kaštonų. Jei jų nesurenka šaligatvių šlavėjai, beveik ankstyviausi Karoliniškių gyventojai, tai kas tada?

Bandžiau keltis dar anksčiau už šlavėjus. Anksčiau už bet kurį žmogų tame rajone. Ir vėl – nė vieno kaštono ant žemės. Ir jau tada mane užvaldė manija ir atsakymo į klausimą – kur dingsta kaštonai Karoliniškėse – žūtbūtinis ieškojimas. Stengiausi nebemiegoti naktimis. Rymodavau prie atdaro lango ir įtemptai žiūrėdavau su viltimi, kad pamatysiu tuos padarus, kurie surenka mano rajono ir man priklausančius kaštonus. Kad kaštonus surenka slaptingi padarai, o ne žmonės, jau neabejojau.

Keisčiausia, kad niekad nesulaukdavau ryto neužmigęs. Niekad! Niekados! Nors prieš tai (prieš užvaldant manijai) kankindavo tokia nemiga, kad kartais neužmigdavau kelias paras. Dabar gi užmigdavau teisuolio miegu tiesiai ant palangės.

Vėliau sugebėdavau išgirsti kaštono tylų ir duslų bumptelėjimą į šaligatvio plyteles, bet kad ir kaip greitai nubėgdavau į tą vietą – nieko nerasdavau.

Ir jau visiškai užvaldytas noro išsiaiškinti mįslę pasistačiau kėdę po medžiais ir laukiau. Savo akimis mačiau kaip vienas kaštonas nukrito ant šaligatvio, pokštelėjo skildamas pusiau ir į žolę nuriedėjo rudas kaštonas. Jau siekiau jo ranka, jau… bet jis dingo. Dingo lyg būtų prasmegęs skradžiai. Apėmė neviltis, šioks toks siaubas ir netikėjimas pasaulio realumu.

Su antruoju trečiuoju ir visais kitais kaštonais atsitikdavo lygiai tas pats: atsitrenkdavo į šaligatvį, pariedėdavo ir dingdavo.

Tą rudenį atsakymo taip ir neradau. Bet žinojau, kad bus sekantis ruduo, vėliau dar vienas ir dar ir dar. O aš tikrai gyvensiu šalia kaštonų alėjos.

kaip jau tampa įprasta. kada nors to be continued. gal.

2 Comments

 • Tauvydas

  2007-10-05

  koks sutapimas! o aš nešiojuos vieną kaštoną striukes kišenėje. senai nešiojuos, jam jau kokie 5 metai turėtų būt, o kaip medžio vaisiui tai juk baisingai daug. Jis kažkokiu mistiniu būdu pats persikrausto iš vienos striukės į kitą,keičia kišenes savo nuožiūra ir būna, kad kuriam laikui dingsta ir vėl atsiranda lyg niekur nieko.
  Per tą laiką spėjo visai nusilupt kaštono rudas kevalas, o ne trukus po šio įvykio jis pasidalijo į dvi dalis, kuriomis labai smagu žaisti, kaip kad kai kurie daro su metaliniais rutuliais.
  Aš lygiai kaip ir tu bandžiau daryt logišku mąstymu pagrįstus eksperimentus ir bandyt suvokt priežastį tų nepaaiškinamų faktų. (juk kaštonas kojų neturi, kad savarankiškai bėgiot).Pradėjau kartu su kaštonu vienoje kišenėje laikyti kitus daigtus – raktus pvz. Nepadėjo. Kartais raktus rasdavau kitoje kišenėje nei kaštonus, o kartais kaštonas dingdavo kelioms dienoms išvis. Lioviausi eksperimentuot, kai taip elgtis pradėjo ir raktai -gal užkrečiama?
  Dabar su šiokiu tokiu nekantrumu laukiu kokia stadija bus toliau, po to pasidalijimo – gal viena skiltelė persikraustys pvz į tašioką? syki buvau ten aptikęs rudų lukštų, nors kaštono ten nė sykio nebūta…

 • ygnac

  2007-10-07

  Keista, niekad neatkreipdavau dėmesio į tuos mažus padarėlius. Nors šalia mano namų auga du dideli ir labai seni kaštonai. Seniau kai budavau jaunesnis juos rinkdavau. Nepastebėjau kad jie kur dingtų. Bet buvau pasidėjas ant lentynos kelis. Dabar jų nematau. Tikriausiai mama tvarkydama kambarius išmetė. Na bet susidomėjau aš jais. Reiks prisirinkt man jų. Paeksperimentuosiu. ;D.

Comments are closed.