dviratizmas

Goodbye Old Friend

Po beveik 72000km vakar išleidau raudonąją Meridą į pensiją. Kai dviratį daugiau remontuoji nei važiuoji, supranti, kad laikas atsisveikinti. Ir gaila, ir nesinori. Šitiek kartu patirta. Pirmosios kelionės. Pirmosios nurautos supersunkios kelionės. Žmonės, jos dėka, tapę draugais (bei žmona!). Pirmieji žingsniai dviračių taisyme. Ant Meridos padariau visas įmanomas, kartais ir neįmanomas, remontavimo klaidas. Bet ji buvo kantri, viską atleido.

Toks gyvenimas, ji keliauja į pensiją ir užleidžia vietą jaunimui.

Kai pagalvoji rašau in memoria dviračiui. Net nežinau ką galvoti ‘)

b/w, foto, ilford, nikon

Juokas

Pasidėti juostą ryškinimui, pamiršti tą padaryti, po kelių metų – o turiu juostelę! ir fotografuoti iš naujo.

Juokas

Portugalija-Vilnius

Solo 38

Paskutinė diena kai myniau dviratę. Kilometrų nedaug, vėl iki Venecijos, bet lyjant smarkiam lietui. Lieka dvi paras pasivažinėti autobusu.

Kol kas nerašysiu kelionės apibendrinimo, gal nerašysiu jo išvis, viskas ką norėjau pasakyti esu parašęs dienoraštyje, o kas liko neparašyta, liks gyventi mano atmintyje arba bus pamiršta.

Sunkiausia šiai dienai yra netekti laisvės. Laisvės važiuoti kur nori, laisvės gyventi čia ir dabar. Prisimenant grįžimą iš ankstesnių kelionių, jau dabar žinau, kaip bus sunku įprasti prie kasdieninės rutinos. Bet visa tai praeis. Liks prisiminimai. Net dabar galiu pasakyti, kad prisiminimai patys šviesiausi. Buvo keli niūresni epizodai, bet jų tiek mažai, kad nepagadintų net medaus statinės. O tamsios žiemos vakarais galėsiu prisiminti kelius kuriais važiavau, žmones kuriuos sutikau, istorijas kurias išgirdau.

Dienos nustebimas: suprasti ką aplink kalba žmonės! Šitiek dienų žmonių kalbos buvo nelyg baltas triukšmas, girdėdavau šalia manęs tariamus žodžius, bet nesupratau jų prasmės. Galiausiai nustojau stengtis ką nors suprasti. Vėliau nebegirdejau net žodžių. Taip nutinka prie jūros, po kiek laiko, jau nebegirdi kad ji ošia.

O šiandien – boom – aš suprantu aplinkinius. Kaip keista.

Portugalija-Vilnius

Solo 37

36 diena prabėgo maždaug taip: lyja, miegu valgau, miegu valgau, miegu valgau YouTube Queen vynas, miegu.

Nuvažiavau šiandien iki Venecijos. Potvynio kaip nebūta, saulė, šilta. Tik turistų minios. Net tokį vėlyvą rudenį. Iki Venecijos traukinių ir autobusų stočių nuteistas puikus dviračių takas. Tik reikėjo paieškoti kur prirakinti dviratę. Matau stulpą aikštėje, prie jo stovi carabinieri, rodau kad norėčiau prie to stulpo prirakinti dviratę, pareigūnas juokiasi ir sako, no problem, rakink.

O Venecija? Gražu joje. Tik jaučiausi lyg vaikštinėčiau po disneilendą. Tai nėra nei gerai, nei blogai. Tiesiog taip jaučiausi. 

Portugalija-Vilnius

Solo 35

Kad ir kaip man pačiam būtų neįtikėtina, bet atvažiavau į Veneciją. Ok, ne į patį miesto centrą, bet visai šalia. Negaliu patikėti, kad aš tai padariau: kirtau 4 šalis, numyniau beveik 3500km. Ir visa tai vienas. Nežinau kaip turėčiau jaustis. Nežinau kaip jaučiuosi. Kol kas esu pavargęs ir nelabai suprantu kas vyksta.

Žinau tik vieną, praėjus kuriam laikui, mėnesiui, metams, ši kelionė man liks vienu iš neįtikėtinų dalykų kuriuos esu padaręs savo gyvenime.

Pavyko šiandien beveik visą kelią nuvažiuoti sausam. Tik atvažiavus į kempingą ir įsikūrus namuke, pradėjo lyti. Smarkiai. Nuo vėjo gūsių dreba visas namas. Vis dar lyja. Vis taip pat smarkiai.

Skaitau šiandien naujienas ir – tadam! – šiandien 70% Venecijos apsemta. Neviltis menkas žodis apsakyti kaip jaučiuosi. Būti per kelioliką kilometrų nuo miesto, kurį visad troškau pamatyti ir staiga jame potvynis, kokio nebuvo dešimtmetį.

Portugalija-Vilnius

Solo 34

Jau šešta diena Italijoje. Važiuoju ir vis dairausi ieškodamas vietos palapinei. Jokių šansų kol kas. Trobos, dirbami laukai, tvoros, žmonės. Ir apie kokią palapinę kalba, jei reikia paieškoti vietos kad nusičiurkšt. Jo, su wild kempingavimu šioje šalyje nekažką.

Iki Venecijos liko 55km ir tada dvi dienos poilsio. Kūnas jau rėkte rėkia: žmogau! laikas būtų šiek tiek pailsėti. 

Raudona raudona kur bepažiūrėsi
Portugalija-Vilnius

Solo 33

Gražūs man tie dvigubi skaičiai.

Debesys kelis kartus taikėsi pratrūkti lietumi, bet nelabai kas jiems gavosi. Toks pusiau lietus nelietus.

Pradėjau gyventi pabaigų laukimu. Laukiu šio nuotykio pabaigos. Laukiu kada grįšiu į namus. Bet kartu visai nesinori baigti šio važiavimo per Europą. Taip ir važiavau visą dieną priešingų jausmų tąsomas.

Prisiminiau šiandien A.Camus. Grįžus reiks iš naujo perskaityti ‘Maras’, ‘Svetimas’, ‘Krytis’. Nes kada jas skaičiau? Tikriausiai mokykloje arba kiek vėliau. Bet ne tokiame amžiuje tas knygas skaityti.

Kaip sako vienas žmogus – Camus vis dar teisus ir žmogus visad yra vienas.

Portugalija-Vilnius

Solo 32

Jau jaučiu kelionės pabaigą. Nebelabai įdomu kokius kelius parenka navigacija. Nelabai domina aplinkiniai kraštovaizdžiai. Kalnai jau kadais baigėsi, aplink lygumos, šiek tiek nuobodu.

Italijoje, kaip ir Prancūzijoje, žiūrint į žemėlapį niekad neatspėsi kas laukia pasirinktame kelyje. Tos pačios kategorijos ir platumo keliai gali skirtis kaip diena nuo nakties. Viename pravažiuoja tik keli automobiliai per valandą. Kitame – krovinių ir paprastų automobilių pragariškas srautas. Šiandien gavau tokio pragaro daugiau nei 40km. Bet kai jau kelionės pabaiga čia pat, susiimi ir mini. Nejauku, žinoma, kai per pusmetrį lenkia fura.

Milano dydis neįsivaizduojamas. Galvojau, kad esu nutolęs nuo jo mažiausiai 40km, bet už Pavia miesto pamačiau raudonai perbrauktą Milano ženklą. Turėjau lipti nuo dviračio ir tikrinti žemėlapius ar tikrai į tą pusę važiuoju.

Portugalija-Vilnius

Solo 31

Šių dienų manasis ritmas: ryte prieš 8 jau kelyje, iki pietų nuvažiuoju daugiau nei pusę dienos kelio, ilgai pietauju, geriu vyną, skaitau knygą. Kartais net kelias valandas. Taip darau dėl to, kad žmonės gali priimti tik vakare (šis laukimo etapas labiausiai ir nervina paskutinėmis dienomis). Vakare, iki sutemų, vėl kelyje.

Ryte važiuoti turbūt smagiausia. Matai tekančią saulę, bundantį pasaulį, keliai dar tušti, maloniai vėsu, kilometrai bėga visiškai nepastebimai.

Vakare taip pat, tik kitaip, smagu. Rimstantis po dienos darbų pasaulis, ilgėjantys šešėliai, vėstantis oras.

Nuo ryto niūniuoju V.Kernagio dainos žodžius – ‘Ši diena taip dėsningai pabrango’. Nežinau kodėl. Nežinau iš kur tai. Tiesiog. Dar viena diena taip dėsningai pabrango.

O rytai čia gražūs
Portugalija-Vilnius

Solo 30

Jau trisdešimt dienų kai vienas. Negalvojau, kad pasieksiu tokį skaičių. Galiu tik patvirtinti ką esu sakęs Solo 4 įraše: keliauti vienam yra tobula. Taip, būna blogų dienų, bet tokių, kol kas, pasitaikė tik pora.

Temperatūrinių ekstremumų diena. Ryte +5, vidurdienyje +12, pavakary +28. 

Šeštadienį į visą šiaurinę Italiją ateina lietus. Daug lietaus. Nusimato šlapia kelionės pabaiga.

Siauri keliukai ir idiliški vaizdai
Portugalija-Vilnius

Solo 29

Sunki šiandien diena. Esu pastebėjęs, kad visad taip nutinka po pilnų euforijos bei sunkių dienų. Raumenys sumedėję, nuotaika melancholiška. Kartu nauja šalis, reik priprasti prie kelių ir vairuotojų, papročių ir taisyklių. 

Šiandien toji diena, pirmoji iš tikrųjų, kai tikrai pajaučiau, kad jau viskas, užteks, noriu namo. Bet norai, kartais jie ir lieka norais, dar liko daug kilometrų (ok, nebelabai daug, gal kokie 400, bet kas tai yra kai lygini su 3000). Liko dar, iki namų, 13dienų. Bet sutapk tu man taip, grįžti namo per savo gimtadienį.

Važiuodamas prisiminiau kažkieno pasakytus žodžius: aš mačiau šitiek daug, aš supratau tiek mažai.

Alpės liko už nugaros
Poilsis
Fone ne debesis, vakar šalia to kalno važiavau
Portugalija-Vilnius

Solo 28

Paryčiais negaliu užmigti, vartausi nuo šono ant šono, mintys sukasi apie tą patį – važiuoti per Col Agnel perėją ar nevažiuoti. Galų gale pasakiau sau: turi maisto penkioms dienoms, gali išgyventi iki -15°C, jei bus perėjoje kažkiek sniego, tikrai prasimuši. Prisimink kitus keliautojus apie kuriuos esi skaitęs arba pats sutikęs. Nuspręsk dabar, arba kaip sako anglai: fuck it or leave it. Velniop, pasakiau sau, važiuosiu!

Ir išvažiavau.

Col Agnel yra viena sunkiausiai mano įveiktų perėjų, neatsimenu, kad būčiau taip sunkiai minęs pedalus. Sunkus dviratis neprideda lengvumo, kiek suprantu. Kol dar įkalnės laikėsi ties 5% – 7% buvo visai smagu, pačios žemiausios pavaros, mini, dainas dainuoji, mintis galvoji. Bet kai įkalnės  šoktelėdavo iki 10% ar 12% jau dainos neberūpėjo. Sukandi dantis ir spaudi pedalus. Vėliau jau nebekreipiau dėmesio į dviženklį statumo skaičių. Juolab, kad link pabaigos tik tokie ir buvo. Nebežiūrėjau kiek km liko, tik dirbau, karts nuo karto pasigrožėdamas kalnais. Bei stodamas atgauti kvapą, šį sykį labai aštriai pajaučiau, kad esu daugiau nei 2km virš jūros lygio. Vienok, buvo žiauriai sunku.

Ir nei sniegą sutikau, nei kelias buvo uždarytas.

Vienas ratas Prancūzijoje, kitas Italijoje
Itališkos Alpės
Portugalija-Vilnius

Solo 27

Štai kas yra gyvenimas, kas yra tikrieji išgyvenimai, kurių siekia nuotykių ieškotojai, štai kas rūpi menui – parsiradimai pas artimuosius, sugrįžimas į save, būties atsinaujinimas. B.Pasternak “Daktaras Živaga” vakar surezonavo skaitant šią knygą.

Ryt laukia 40km ir 1900m į viršų. Pasiskaičiau apie Col Agnel perėją. Trečia aukščiausia asfaltuota perėja Alpėse. Du kartus važiavo Tour de France ir du kartus Giro d’Italia. Bus įdomu.

Įrašo atnaujinimas.

Cyr, toks vaikino vardas iš warmshovers, kai pasakiau kurią perėją įveikti ruošiuosi, pasakė, kad ji iš Italijos pusės uždaryta. Greitai skaitau Italijos naujienas, kelias tikrai uždarytas dėl prastų orų, atidarys tik birželį, jau prisnigo. Spėju, jei kelias uždarytas, tai sniego niekas ir nevalo. Iš Prancūzijos pusės lyg ir atidarytas tas kelias. Galėčiau rizikuoti ir važiuoti, bet ar yra prasmė prisidaryti ant savo durnos galvos nereikalingų problemų? 

Portugalija-Vilnius

Solo 26

Porą dienų važiuoju per Toussaint kraštą. Kas žaidė Witcher 3 mane supras, o tie kurie nežaidė paieškokit paveiksliukų internetuose.

Vakar ištiko pirmas rimtesnis ir tuo pačiu pats juokingiausiais dviratės gedimas. Bevažiuojant iš po dviratės išskrenda metalo gabalas, sustoju, susirandu jį, labai keistas varžtas su veržle, hm, galvoju, mano dviratėje tokio varžto tikrai nebuvo ir numetu jį ant plento. Atsisėdus ant balnelio, pajaučiu kad sėdėsena pasikeitė. Tikrinu balnelį. Aha, taigi tas varžtas iš balnelio odos įtempimo mechanizmo! Einu ieškoti varžto. Labai tingiu remontuoti, ten tik trys dalys, bet neprisimenu, kaip jas sudėti, aij, bent jau šiandien, o gal ir iki kelionės pabaigos nuvažiuosiu ir su tokiu balneliu. Po kelių kilometrų užpakalis man sako, tu gal ir nuvažiuosi taip sėdėdamas, bet aš tai ne.  Hm, reikia klausyti ką sako tavo užpakalis. Ypač ilgose dviratinėse kelionėse. Ieškojau internetuose kaip reikia surinkti Brooks balnelio įtempimo mechanizmą ir kaip jį taisyti.

Šiandien jau matosi Alpių viršūnės. Džiugina, kad dar nebaltuoja, vadinasi dar nesningo. Pasirinkau mažesnį kelią, vietoje judraus, bet vietoj 2000m perėjos, gaunu 2700m. Vienur laimi, kitur pralaimi.

Mintys kažkokios susijaukusios, lyg ir nėra kur skubėti, bet rankos skuba lyg paklaikusios, mintys šokinėja nuo vieno objekto prie kito. Nors dar liko dvylika minimo dienų, bet jau imu galvoti, o kas toliau? Ir kaip reiks sugrįžti į tą aną gyvenimą?

Vakar vakare galvojau sėdėdamas palapinėje, pastatytoje kažkur miške, kiek dabar dalykų neturiu: dušo, interneto, jaukios lovos, šilto kambario (1km aukštyje jau vėsu), etc. O kartu kiek daug, ir daug daugiau, turiu: saulėlydį ir saulėtekį kalnuose, tylą, svirplių griežimą, milijonus žvaigždžių, beveik pilną mėnulį.

šio ryto perėjos viršuje (1302m)
Portugalija-Vilnius

Solo 24

Kaip čia man gaunasi su tuo planavimu, kad dienos pabaigoje, kai kilometražas viršyja daugiau nei 80km, atsiduriu dideliame mieste? Žinoma žinojau, kad kirsti Rhōne upės slėnį nebus lengva, bet kad sutiksiu tiek miestų ir automobilių, nesitikėjau. Bet man gi atostogos pasakiau sau, bliamba, Atostogos! Daug negalvodamas užsisakiau viešbutuką Bolléne centre, nes nagi, atostogos!

Su Garminu kažkaip santykiai sunkiai mums einasi. Šiandien prie parduotuvės, kažką primaigiau (mėgstu aš kažką paspaudžiau, o jis neveikia, bais juokiuosi iš tokių technikos vartotojų, bet kad pats taip padarysiu…) ir nuvažiuoto dienos maršruto neliko. Tiesiog. Pfff. 

Pasėdėjau, kelis puslapius pamaigiau, maždaug atkūriau. Džiaugiausi tuos darbus darydamas, tuo, kad kiek galima padaryti šiais laikais su smartfonu. Gal kažkas ne taip patogiai darosi kaip su klaviatūra ir pele, bet viską ką noriu įvygdau. Anadien, net šio puslapio kodą pataisiau, į bicbucket commitinau, serverį per ssh perkroviau ir viskas su smartfonu.

Žmonėms klausiantiems, o tu tikrai nevažiuosi iki Lietuvos, sakau kažkieno pasakytą mintį – galbūt aš nenuėjau ten kur ketinau, bet užtai aš sustojau ten kur norėjau.

Portugalija-Vilnius

Solo 23

O kur dingo Solo 22? Taip jau kartais nutinka, ima dienos ir dingsta.

Jau antrą dieną važiuoju mažais, gražiais ir neapkrautais keliais. Kraštovaizdžiai ypatingai gražūs. 

Kartai palyja, kartais šviečia saulė, kartais debesuota, bet ar tai svarbu? Svarbu tai, kad džiaugiuosi tuo ką darau, kaip darau, kodėl darau.

Jei labai labai giliai įkvėpiu, pačiais juslių pakraščiukais jau užuodžiu Alpes. Apie jas kol kas atsargiai ir rezervuoati galvoju. Patyrę dviratininkai sako, kad tokiu metu perėjų viršuje jau galima sutikti sniegą. Matysim, liko tik kokie niekingi 300km.

Ryte rūkas, tirštas
Atpūtas
Nuotraukoje net 50% nesimato mano matyto grožio
Portugalija-Vilnius

Solo 21

Šūdliavos diena.

Prasidėjo viskas naktį, kai pabudęs supratau, kad palapinėje didžiausia bala. Oho, galvoju, gerai lyja (lyjo stipriai, netgi labai), kad mano palapinės du dugnai nelaiko vandens. Sukėliau rūbus ant tašių, tvirčiau susisukau į miegmaišį, kilimėlis pas mane storas, kaip nors nenuskesiu. Ryte supratau iš kur tiek vandens palapinėje – tris metus ją stačiau neteisingai (nuginiekosau inžinierius, didysis turistas), ne iš tos pusės uždėdavau viršutinio tento atotampas, dėl to vanduo tiesiog kliokdavo į tarpą tarp dviejų dugnų.

Nenuvažiavus nei 20km jau esu šlapias, batai pilni vandens, ir čia tie su kuriais galiu braidyti po balas nesukdamas galvos. Bet greičiausiai šūdkelnių nuo lietaus darbas, pro jas kaip pro rėtį vanduo varo į vidų, tada per kojas į batus. Nors ką čia tie batai, net Marmoto striukė, kuri atlaikydavo visus vandens kiekius, ši kartą, su tuo lietumi ir priešpriešiniu vėju, nebesusitvarkė.

Kaip tyčia kelias toks, kad pakelėje jokios būdelės, kaimuose jokios bažnytėlės, nieko, šlapi medžiai, šlapias asfaltas. 

Kai radau autobusų stotelę, buvau nejuokais permirkęs, kojos žliugsėjo. Kol persirenginėju, pietauju, žinoma, kad lyti nustoja, lenda saulė. Negaliu patikėti. Nes jau buvau susiruošęs imti viešbutį, kuris už kelių šimtų metrų. Bet tai kaip tu varysi į viešbutį, kai oras taisosi? Vėl išvažiavus į kelią, už kelių kilometrų, vėl tas pats stiprus lietus. Kitame miestukyje bučiuoju viešbučių durų rankenas. Spjaunu į viską, esu piktas, šlapias, pavargęs, minu pas žmogu iš warmshowers, iki jo dar likę 36km. Lietus? Px tas lietus, kai taip ar taip jau šlapias.

Kad nebūtų maža, Garmin navigacija, taip pat nusprendė, kad jei jau sunki tau ši diena, tai ir aš paišdykausiu (šioje vietoje turiu pasakyti, kad mano kaltės irgi esama, nesutikrinau kas per maršrutas, juolab, kad kelias dienas prieš tai garminas parinkdavo tiesiog tobulai). Tai taip atsidūriau judriame kelyje su daug fūrų ir tai lietui lyjant! Dar pasivažinėjau po miestą, nors buvo galima jį visai lengvai apvažiuoti. Well played Garmin, well played.

Bet rytoj jau kita diena. 

Tai heinekenai aikš čion, pabendrausim šiek tiek.

Portugalija-Vilnius

Solo 20

Visą dieną važiuoju upės Lot slėniu. Kur bežiūrėtum, kairėn, dešinėn, priekin, atgal, visur taip gražu, kad net jau ir fotografuoti nustojau.

Pirma laukinė nakvynė Prancūzijoje, iki warmshowers žmogaus nebeturėjau nei laiko, nei noro, nei jėgų minti. Bus gerai ir miške.

Tik pabaigiau statyti palapinę ir kuistis su daiktais, pirmieji lietaus lašai į tentą. Tikrinu orų prognozę. Ech, ryt šlapia diena nusimato.